Dostępność Webowa w HTML

ARIA role
Role przekazują informacje do aplikacji asystujących, że opisany nimi element jest czymś innym niż wynika to z jego znacznika. Większość znaczników HTML posiada swoją domyślną rolę i dzięki temu są osiągalne np. dla programów czytających poprzez skróty klawiaturowe Przykładem może być znacznik <h1>, który pełni rolę nagłówka pierwszego poziomu. Znacznik<button> pełni rolę przycisku, a znacznik <a href=””> pełni rolę odnośnika. Na tym polega właśnie ich semantyka.Role mogą również nadawać znaczenia, których w HTML nie ma jak np.: ostrzeżenie, okienko dialogowe, zakładki, pasek postępu, suwak, itp.
Dostępność Webowa w HTML
Dostępność stron internetowych jest ważna z wielu powodów. Po pierwsze, jest to kwestia równości szans. Wszyscy użytkownicy internetu powinni mieć równe szanse korzystania z informacji i usług online, bez względu na to, czy mają jakieś niepełnosprawności. Po drugie, brak dostępności stron internetowych może wpłynąć na biznes. Jeśli strona internetowa nie jest dostępna dla niektórych użytkowników, firma może stracić klientów i źródła dochodu.Po trzecie, wiele krajów posiada przepisy dotyczące dostępności stron internetowych, które wymagają, aby były one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Firmy, które nie spełniają tych przepisów, mogą ponieść kary lub inne konsekwencje prawne.
Jak tworzyć dostępne strony internetowe ?
Aby stworzyć stronę należy definiować język programowania lub języka znaczników. Najlepiej użyć do tego HTML (HyperText Markup Language). Należy zdefiniować UTF czyli język w jakim strona będzię wyświetlana, można również dodać nagłówek i tytuł. Piszemy to w sekcji <head>, następnie przechodzimy do sekcji <body> w której możemy dodać różne teksty i je modyfikować tzn. pogrubić tekst, dodać kursywę czy zmienić kolor tekstu chociaż wiele osób preferuje do tego CSS (kaskadowy arkusz styli). W HTML możemy edytować naszą stronę na wiele różnych sposób.